Vše o našem KlacíkuCo je to tedy ten Klacík?

Klacík™, (nebo také miswak, misvak, miswaak, siwak, sewak, السواك) je 100% přírodní kartáček, který působí blahodárně na Váš chrup. Jedná se o 10 až 15 cm dlouhou a 3 až 5 mm tlustou béžovou větvičku stromu Salvadora persica (salvadora perská). Vůní připomíná křen. Na povrchu Klacíku je měkká jedlá vrstva, která se dá oloupat nebo seříznout. Pod ní je dřeň floémových pletiv, které se přirozeně roztřepí tak, že jednotlivé xylémy simulují štětiny zubního kartáčku.


Odkud Klacík pochází?

Náš Klacík™ vyrostl v Pakistánu, kde se zpracovává i vakuově balí. Po zabalení je Klacík zaslán ve speciálním boxu přímo do Prahy službou DHL. Než k nám dorazí, cesta mu trvá 10- 14 dní. O Klacíku víme kde roste a kdo ho přesně zpracovává. Větvičku Salvadory perské zpracovává milá rodina z města Bahawalpur, kterou celou velmi dobře známe. Nechodíme spolu na obědy, ale píšeme si skoro denně :).


Obsahuje Klacík nějaké látky?

Ano rozhodně! A obsahuje jich opravdu hodně! :). Klacík™ obsahuje mnoho blahodárných chemických látek pro zdravý chrup. Fluoridy, vápník, chloridy, síru, vitamin C, kyselinu salicylovou, saponiny a flavonoidy. Klacík™ přirozeně zabraňuje usazování zubního kamene, podporuje tvorbu slin a tím také napomáhá dobrému trávení. 


Jak Klacík používat? Je to velmi snadné.

  1. Nakousněte svrchní kůru Klacíku v šíři malíčku (nebo jak vám bude vyhovovat).
  2. Tuto kůru následně stáhněte (zuby, nehty) a obnažte tím štětinky (dužinu větvičky).
  3. Štětinky rozžvýkejte a rozmělněte až změknou.
  4. Nyní je Klacík přípraven k číštění.
  5. Pokud štětinky ztratí čistící účinky, vše opakovat
  6. Zkrátit Klacík, oddělit kůru, rozžvýkat štětinky.


Jak Klacík skladovat a jak se o něj starat?

Klacík™ je opravdu větvička stromu která přirozeně vysychá a tedy i nasává vlhkost z okolí. Je proto vhodné Klacík nechávat na čistém místě, neuzavírat ho do utěsněných nádob (plesnivý) a jinak neznečišťovat. Ke Klacíku proto doporučujeme dokoupit i pouzdro.

Pokud Klacík™ nechcete používat ihned, skladujte ho v neotevřeném vakuovém balení ve tmě a v lednici. Následně tak vydrží 6 až 12 měsíců.


Může mi Klacík vyschnout?

Ano může. Klacík™ pro správné čistění potřebuje vlhkost, aby byl měkký a ohebný. Pokud Klacík vyschne, stačí ho přes noc namočit do čisté vody. Klacík následně nasaje vlhkost a může se znovu používat. ;)


Jak dlouho Klacík vydrží?

Klacík™ každému vydrží různě dlouho. Nicméně při "normálním" používání každý den, vydrží přibližně 14 dní.


Tradice Klacíku (miswaku)

Čistění zubů Klacíkem (Miswakem) je používané zejména v zemích blízkého východu, severovýchodní Afriky, západní až jihovýchodní Asie a je více než 1000 let staré a úspěšné - má dobré čistící a leštící účinky. Salvadora obsahuje také antimikrobiální látky, které potlačují růst bakterií a tvorbu zubního plaku. Klacík zhotovený z kořene navíc potlačuje bolest zubů. Rostlinné výtažky jsou i v současné době ceněnou přísadou některých kosmetických přípravků, například pro bělení zubů. Klacík je zároveň významným náboženským symbolem. Schvaluje ho sám Mohamed jako ideální sunna. To znamená, že ten kdo jej používá, bude odměněn, ale když jej přestane užívat, nemá to žádné náboženské následky.

Užití Klacíku je opakovaně podporováno výroky v knize Hadith: 

"Nebýt faktu, že nechci udělat věci pro svůj národ příliš těžkými, nařídil by jsem užívat siwak během každé modlitby."